SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Wednesday
May 22nd
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Dramatisk minskning av antalet utländska studenter


Få utländska studenter vill betala för att plugga på Göteborgs universitet. Endast 30 studenter har sökt och betalat sin terminsavgift för hösten.
– När det kom till kritan blev det inte så många, konstaterar förvaltningschef PO Rehnquist.

I höst är det första gången som studenter från länder utanför EES, så kallade free movers, måste betala för att studera i Sverige. Istället för att vara gratis kostar det nu mellan 100 000 och 192 000 kronor per år att plugga på GU. Och det märks på antagningssiffrorna. Göteborgs universitet brukar i vanliga fall ha omkring 1000 free movers, i höst blir de bara 30.
– Det kommer ju inte som någon överraskning. Första året efter att Danmark hade infört terminsavgifter hade Köpenhamns universitet bara en handfull sökande, säger PO Rehnquist.

GU hade dock räknat med några fler, omkring 400 free movers, något som PO Rehnquist anser var lite väl optimistiskt. Och bilden ser likadan ut över hela Sverige. De definitiva antagningssiffrorna är inte klara än, men överallt har antalet free movers minskat dramatiskt sedan avgifterna infördes.

För Chalmers tekniska högskola har det gått lite bättre än för GU, även om man även där har förlorat en stor andel utländska studenter till följd av avgifterna. Där har man idag fått in 119 betalda fakturor. Av dessa är det dock endast 44 som betalar hela avgiften själva, utan hjälp av något stipendium.
– De flesta har fått ett stipendium som är instiftat av Chalmers, säger Bengt Levinsson, enhetschef för antagning och examination vid Chalmers tekniska högskola.

Även i Lund har det gått något bättre än på GU. Där hade man samma målsättning som GU, 400 free movers, och ligger idag på 160-170 studenter. Men då har lärosätet också satsat mycket på marknadsföring och deltagande på mässor utomlands. PO Rehnquist är dock tveksam till om stora marknadskampanjer i Asien är den väg GU bör gå för att locka fler utländska studenter.
– Det verkar ju inte ge så mycket. Vi har istället satsat på att locka europeiska studenter som inte behöver betala, säger han.

lina söderström

 
More articles :

» Lyckad mottagning trots skral budget

Efter kritik från GU:s internationella studenter arrangerades i höstas en gemensam...

» Studenternas stora seger

I början av förra året ville de styrande i Québec i Kanada höja universitetsavgiften...

» ”Studentens eget fel om det tar tid”

Sten Alstander, chef på Migrations­verkets studerandeenhet, är inte nöjd med de långa...

» Sju månader för att få tillstånd att studera

Krångel med att få uppehållstillstånd för studier drabbar Göteborgs utländska studenter....

» Kurs kostade 14 000 kronor

14 000 kronor. Så mycket kostar en av de kurser som finns i kursutbudet på Sahlgrenska akademin....

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan fyra gånger per termin.


Ingen tidning?

Har inte Spionen kommit som den ska?

Ring 031-80 47 20 eller skriv till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Händer det ofta att tidningen uteblir?

Kontakta redaktionen på 031-786 53 70 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.

Dags att nominera till:


Ge artikeln ett omdöme på Google+


Share/Save/Bookmark