SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Sunday
May 19th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Spionen.se Kultur En ung studentradio med 30 år på nacken

En ung studentradio med 30 år på nacken

K103:s stationschef Eva Gustavsson
K103:s stationschef Eva Gustavsson
K103 har funnits sedan 1979, när regeringen instiftade närradio i Sverige. Stationen firar 30-årsjubileum i år vilket ska firas med ett stort jubileumskalas senare i höst.

K103 uppskattar att de har omkring 1000 lyssnare per dag. Man sänder 43 timmar i veckan alla dagar i veckan, kvällstid på vardagar och större delen av helgen. På hemsidan ww.k103.se finns programtablån och nätradio. Ambitionen på stationen är att vara ett alternativ till P3 men ändå vara lite egna, lite alternativa.
För att lyssna på studentradion rattar man in 103,1 via vanlig FM-radio, om man bor i Göteborg. På hemsidan kan man lyssna på nätradion och när det inte är sändning spelas blandad musik.
Veckorevyns före detta chefredaktör, Ebba von Sydow, gjorde ett musikprogram för K103 innan karriären tog fart. Även P3:s nyhetspresentatör Karin Hållsten är en före detta medarbetare på stationen.

Fem frågor till...

...Eva Gustavsson, stationschef på Göteborgs studentradio K103.

Om man har en bra programidé som man skulle vilja sända på K103, hur gör man då?
- Man kontaktar oss. Kollar av vad vi tycker och så säger vi om det skulle passa att sända hos oss. Det ska inte vara så svårt att få sända här, har man en bra idé går det oftast. Vi hjälper till med resten, att ordna sändningstid och lära ut tekniken. Sedan rullar vi igång det hela!

Vilken typ av program sänds?
- Alla typer av program faktiskt. Allt som studenter och unga människor tycker om att lyssna på och göra radio av. Vi har många musikprogram, men också film-, poesi- och aktualitetsprogram. Vi har också program för utbytesstudenter och samhällsradio. Det enda som vi inte har är väl sport. Utbudet styrs av vad de som sänder är intresserade av.

Men, måste man vara ung för att få sända?
- Nej då! Man får vara i vilken ålder som helst. Men de som sänder hos oss idag är mellan 19 och 35, då är man ung, men man får gärna både sända och lyssna om man är äldre.

Är det bara studerande vid Göteborgs universitet som får göra radio hos er?
- Man behöver inte vara student alls. Numera är vi fristående från kåren och är vår egen verksamhet. Men många blir studenter när de jobbar här...

Om man inte vill prata i radio men vill arbeta på radiostationen ändå, finns det andra arbetsuppgifter?
- Även om radiopratarna gör allt själva, är tekniker, producenter och mixare, så har vi ibland andra som inte vill prata i radio. Vi har bland annat en hemsida som behöver fungera bra, musik som behöver katalogiseras och mycket teknik att ta hand om. Så det finns annat jobb!

text: tåve jernmark


blog comments powered by Disqus
 
More articles :

» "Vi kommer inte att dö i morgon"

För ett år sedan stod studentradion på ruinens brant. Men efter en massiv insamlingskampanj och...

» På lektion uppe bland trädkronorna

Kulturvård. Spionen drar på äventyr och besöker universitetets östligaste institution –...

» Studentradion överlever mot alla odds

Studentradion K103 är räddad. Åtminstone för ett år framåt. Och efter de senaste månadernas...

» Radions framtid fortfarande oviss

Än finns ingen lösning i sikte för Göteborgs studentradio K103, som efter indraget stöd från...

» De kämpar för sin radio

Göteborgs studentradio K103 riskerar nedläggning. Det står klart efter att stationens tidigare...

Nå ut till 35 000 studenter

Nå ut till 35 000 studenter

Den Götheborgske Spionen kommer ut till studenter och personal vid Göteborgs universitet.

Spionen är Göteborgs enda tidning som riktar sig uteslutande till studenter samtidigt som den bevakar en av Göteborgs största arbetsgivare. 

Tidningen trillar ner i brevlådan åtta gånger per år (fyra gånger per termin). Det handlar om sammanlagt 36 000 läsare varje månad, som får tidningen lagom till lördagskaffet. Det är alltså den bästa platsen att annonsera för dig som vill nå ut till Göteborgs studenter.

När kommer tidningen?

Spionen kommer ut följande datum under 2013:

Nr 1 Ute:7 februari
Nr 2 Ute: 9 mars
Nr 3 Ute: 13 april - Manusstopp för artiklar och annonser: 3 april
Nr 4 Ute: 25 maj - Manusstopp för artiklar och annonser: 15 maj

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan fyra gånger per termin.


Ingen tidning?

Har inte Spionen kommit som den ska?

Ring 031-80 47 20 eller skriv till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Händer det ofta att tidningen uteblir?

Kontakta redaktionen på 031-786 53 70 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.

Ge artikeln ett omdöme på Google+

Reportage i Spionen

 

Hon klättrar mot toppen

Chalmeristen Cecilia Horak är på väg uppåt. Fyra dagar i veckan befinner hon sig uppåt väggarna i Klätterlabbet och snart ställer hon upp i SM i boulderklättring

 

Journalist, student och benknäckare

Ingen hade väl kunnat ana att han efter skoltid knäcker revben och dunkar folk i wrestling-ringens golv. Inte heller att det faktiskt inte är han som gör det, utan hans alter ego. Spionen har träffat Andreas Svensson, journaliststudenten som hittade hem bland blod, svett och karaktärer i GBG Wrestling. I ringen är han Nifelwarg.

Share/Save/Bookmark