SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Thursday
May 23rd
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Spionen.se Nyheter Hemsida lockar till falsk högskoleprovsanmälan

Hemsida lockar till falsk högskoleprovsanmälan

Högskoleverket har under den senaste tiden fått ta emot samtal från personer som fått fakturor för anmälan till högskoleprovet. Några sådana fakturor har högskoleverket inte skickat ut. Bakom fakturorna ligger ett företag med en förvillande internetsida.


I förra veckan fick högskoleverket kännedom om fakturorna när folk hörde av sig till växeln.
– Vi har gått ut med en upplysning på hemsidan om att högskoleverket inte skickat ut några fakturor, säger Linnea Bolter, pressekreterare på Högskoleverket.
Bakom fakturan ligger ett företag som heter Scandic Media. Företaget står bakom hemsidan www.hogskoleprovet.se, där man kan beställa en övningsbok inför högskolepovet. Sidan har inga kopplingar till högskoleverket, men är upplagd på ett sätt så att det är lätt att tro att man anmäler sig till provet när man i själva verket beställer övningsboken.
– Det verkar som om vissa tror att de anmäler sig till provet när de klickar på länken på sidan, säger Linnea Bolter.
Anmälan till högskoleprovet kan bara göras via hemsidan studera.nu och anmälan till höstens prov, den 29 oktober, öppnar först den 16 augusti. Provet faktureras inte, anmälningsavgiften betalas in när man anmäler sig.
Enligt försäljningsavtalet på scandic medias hemsida har den som beställer boken full returrätt i 14 dagar, och kan få pengarna tillbaka. Den som vill skicka tillbaka boken måste dock betala en expeditionsavgift på 100 kronor.

Scandic Media menar att sidan inte alls är medvetet utformad för att lura folk, och påpekar att det är relativt få personer som gör misstaget.
– På ordersidan står det i klartext att man inte kan anmäla sig till högskoleprovet på den här sidan. Vi anser inte att vi kan ansvara för att några besökare struntar i att läsa vad som faktiskt står, skriver någon som kallar sig Andreas på kundtjänst i ett mail till Spionen.

Att det kan vara vilseledande att ha en hemsida med adressen hogskoleprovet.se trots att sidan inte har något med provet att göra håller Andreas inte med om.
– Sidan har koppling till högskoleprovet på det sätt att vi säljer en bok som heter Högskoleprovet – övningsbok.

Marie Hedman


blog comments powered by Disqus
 

Nå ut till 35 000 studenter

Nå ut till 35 000 studenter

Den Götheborgske Spionen kommer ut till studenter och personal vid Göteborgs universitet.

Spionen är Göteborgs enda tidning som riktar sig uteslutande till studenter samtidigt som den bevakar en av Göteborgs största arbetsgivare. 

Tidningen trillar ner i brevlådan åtta gånger per år (fyra gånger per termin). Det handlar om sammanlagt 36 000 läsare varje månad, som får tidningen lagom till lördagskaffet. Det är alltså den bästa platsen att annonsera för dig som vill nå ut till Göteborgs studenter.

När kommer tidningen?

Spionen kommer ut följande datum under 2013:

Nr 1 Ute:7 februari
Nr 2 Ute: 9 mars
Nr 3 Ute: 13 april - Manusstopp för artiklar och annonser: 3 april
Nr 4 Ute: 25 maj - Manusstopp för artiklar och annonser: 15 maj

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan fyra gånger per termin.


Ingen tidning?

Har inte Spionen kommit som den ska?

Ring 031-80 47 20 eller skriv till Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den .

Händer det ofta att tidningen uteblir?

Kontakta redaktionen på 031-786 53 70 eller Den här e-postadressen är skyddad från spamrobotar, du måste ha Javascript aktiverat för att visa den

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.

Ge artikeln ett omdöme på Google+

Reportage i Spionen

 

Hon klättrar mot toppen

Chalmeristen Cecilia Horak är på väg uppåt. Fyra dagar i veckan befinner hon sig uppåt väggarna i Klätterlabbet och snart ställer hon upp i SM i boulderklättring

 

Journalist, student och benknäckare

Ingen hade väl kunnat ana att han efter skoltid knäcker revben och dunkar folk i wrestling-ringens golv. Inte heller att det faktiskt inte är han som gör det, utan hans alter ego. Spionen har träffat Andreas Svensson, journaliststudenten som hittade hem bland blod, svett och karaktärer i GBG Wrestling. I ringen är han Nifelwarg.

Share/Save/Bookmark