Här kan du annonsera för 30 000 spionenläsare. Kontakta: Tomat annonsbyrå
Spread Firefox Affiliate Button

SPIONEN.SE

nyheter för studenter och anställda vid göteborgs universitet

Thursday
Sep 09th
Text size
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Spionen.se Kultur Examensfilmen gav en guldbagge

Examensfilmen gav en guldbagge

Före detta GU-studenten Gabriella Pichler vann en Guldbagge Foto: Patrik Bernhardt
Före detta GU-studenten Gabriella Pichler vann en Guldbagge Foto: Patrik Bernhardt
Gabriela Pichler avslutade sina studier på Filmhögskolan i Göteborg med examensfilmen Skrapsår. Nu har den fått en guldbagge för bästa kortfilm.

– Nu har jag festat i tre dagar, så nu börjar jag inse att det är sant, säger en lycklig pristagare som nyss deltagit i Guldbaggegalan.
– Det var en häftig känsla. Där var ju alla kändisar som man sett på TV, och så sitter man själv i samma rad. Jag tänkte mest på att inte snubbla på klänningen eller hamna i bild och se dum ut. Men det gick ju bra – inga större fadäser.

Vad tror du att vinsten kommer att leda till för dig?
– Jag vet inte om den leder någon vart mer än att boosta energin och självförtroendet. Och så är det viktigt för Filmhögskolan, det är stort.

Det här är fjärde gången en examensfilm från Filmhögskolan i Göteborg är nominerad till en guldbagge, men första gången en av de guldfärgade monsterskalbaggarna verkligen hamnar i famnen på en av skolans studenter.
– Jag är glad och stolt över Gabriela. Det här är väldigt roligt, säger Gunilla Burstedt, prefekt på Filmhögskolan.
– Guldbaggen blir en kvalitets­säkring för oss. Att våra studenters arbeten bedöms ha hög kvalitet även utanför skolan är väldigt viktigt.

Högskolan tar priset

Filmhögskolan har ett avtal med sina studenter: när de tävlar med sina filmer går eventuella prispengar till studenten medan pokaler och annat glitter, som guldbaggar, till skolan. Det innebär att Gabriela Pichler än så länge har vårdnaden om baggen. Men den kommer så småningom att hamna på skolan till inspiration för kommande studenter.
– Det känns bra. Bättre att den står på skolan än i min tvåa i Bergsjön och samlar damm, säger Gabriela Pichler.

Diskbänksrealism

Men innan den intar sin plats på skolan ska den ut på turné, meddelar hon. Först hem till mamma för att bli beundrad, sedan ska filmteamet få hälsa på den.
– Och igår stod den på min diskbänk medan jag lagade mat. Jag tyckte att den skulle få komma ut från den glamourösa filmvärlden och se lite diskbänksrealism, säger hon.

text: vera hovne
och lina söderström

 

Annonsera i Spionen

Annonsera i Spionen

Den Götheborgske Spionen kommer ut till studenter och personal vid Göteborgs universitet. Spionen är Göteborgs största studenttidning och trillar ner i brevlådan åtta gånger per år (fyra gånger per termin). Vill du annonsera?

När kommer tidningen?

Spionen kommer ut följande datum under 2010:

Nr 5: 6 september - manusstopp: 27 augusti
Nr 6: 11 oktober - manusstopp: 1 oktober
Nr 7: 15 november - manusstopp: 5 november
Nr 8: 13 december - manusstopp: 3 december

 

Din prenumeration på Spionen

Som student eller anställd vid Göteborgs univesitet får du Spionen direkt hem i brevlådan åtta gånger per termin.

Om Spionen

Götheborgske Spionen är en politiskt och religiöst obunden tidning som riktar sig till studenter och anställda vid Göteborgs universitet. Tidningen ges ut av Tidningsföreningen Götheborgske Spionen. Huvudman för föreningen är GUS, Göteborgs universitets studentkårer. Spionen kommer ut med åtta nummer per år.

Här kan du annonsera för 30 000 spionenläsare. Kontakta: Tomat annonsbyrå
Spread Firefox Affiliate Button

Tävla med Spionen

Vinn seminariepass till Bokmässan

Vill du gå gratis på bokmässan, och dessutom få fritt tillträde till alla seminarier? Då ska du tävla med den Götheborgske Spionen. Vi delar ut seminariepass (värde 2500 kr!) till fem lyckliga vinnare. Allt du behöver göra är att svara på några frågor om årets Bokmässa, som sätter igång den 23 september.

Läs mer...

Serier i Spionen

 

Ordspråk av K. Westmar

 

Ensamheten av K. Bjelkefelt

 

Vad ska du jobba med egentligen?

 

En ranger på fjärilsjakt

Maria Blomkvist valde rangerprogrammet av passion, utan tankar på karriären. Efter examen fick hon anpassa sig efter solen och årstidernas växlingar för att få jobb. Nu har hon landat i ett elegant kontor på Lindholmen, som konsult med grön kompetens. Men det händer att hon längtar tillbaka till skolan.

 

Socionomen som lämnade kontoret

När Eva Jonegård läste på socionomprogrammet drömde hon om att bli trädgårdsterapeut. Idag har hon sin egen terapiträdgård och är förvånad över hur lätt hon tog sig dit.

Reportage i Spionen

 

Andras läxor blir hennes extrajobb

Att extrajobba med läxhjälp har blivit populärt bland Göteborgs studenter. Någon eller några dagar i veckan kan man dra nytta av sina ämneskunskaper och hjälpa skolelever med allt från engelska till fysik. En som gör det är Petra Ekstedt.

 

Stor efterfrågan på studenters hjälp

Har du också märkt att alla dina kompisar har börjat jobba som extralärare? Professionell läxhjälp lockar studenter som vill extraknäcka – och studenter som vill engagera sig ideellt.

Share/Save/Bookmark
BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS